FÖLJ VÅR INSTAGRAM PÅ @KULTURNARINGSLIV

19

Idag vinkar vi hejdå till Erica som tyvärr ska ge sig ut på nya äventyr. Erica har varit en stor tillgång för föreningen i över två år och kommer att vara ordentligt saknad. Stort lycka till i din nya tjänst Erica, och tack för allt! En längre hälsning från Erica finns på hemsidan. 👋🏼🎂

22

Den 20 april avgörs Swedish Arts & Business Awards 2017 under en prisceremoni i föregående års vinnare AMF Fastigheters lokaler på Regeringsgatan 59. Läs mer och anmäl dig på vår hemsida! 🥂🎉

19

Årets nominerade samarbeten i Swedish Arts & Business Awards 2017 utsedda! Grattis @tekniskamuseet @billerudkorsnas @gbgfilmfestival @bonnierhoops @swedbanksverige @wenngarn mfl! 🎉👏🏼

15

Hej igen! Det må ha varit tyst här från oss ett tag, men i föreningen händer det grejer ändå. Bara nu i mars har vi fyra kommande aktiviteter att delta i, bland annat Visionsdagen på Wenngarn och, redan imorgon kväll, en AW med Tillväxtverket. Läs mer och anmäl er på vår hemsida! 👋🏼

15

Hej hej från Sjöfartsmuseet Akvariet och ett stekhett Göteborg! 👋🏼☀️🔥

13

Idag och imorgon är vi i Göteborg (fast det kändes nästan som att vi hade åkt utomlands när vi klev av tåget ☀️💦). Idag besök hos våra medlemmar Göteborgs Kulturkalas, och Göteborgs Stadsmuseum som ikväll inviger en ny utställning. Imorgon träffar vi Sjöfartsmuseet och en potentiellt ny näringslivsmedlem. 👏🏼🌸 Härliga dagar! @gbg_kulturkalas @stadsmuseetgbg @sjofartsmuseetakvariet #kultursamarbeten #kulturnaringsliv

6

I fredags var vi i Malmö för att medverka på Event in Skånes nätverksträff som den här gången anammade temat kultur- och näringslivssamarbeten. Vår vice VD Erica Smeds höll ett inspirerande föredrag och deltog i en intressant paneldiskussion tillsammans med Sparbanken Syd och Sponsrings- och Eventföreningen. Träffen anordnades för ett nätverk beståendes av cirka 100 representanter för Skånes eventnäring, varpå både kultur-, näringslivs- och offentliga aktörer fanns på plats och hade en utmärkt möjlighet att redan där och då så frön för nya samarbeten. Läs mer om träffens innehåll via nyheten på vår hemsida! Trevlig måndag. 👀 #sparbankensyd #kulturnaringsliv #kultursamarbeten #bodyworlds #eventinskåne

12

Igår slog Orrefors till med fest för att fira sitt samarbete med Per Morberg. Orrefors VD berättade om betydelsen av Morbergs kreativitet, design och fan-skara för kollektionen och varumärket som nu lanseras i butik. Schyffert, som också syns på bilden, var skämtsam skeptisk till om Morberg faktiskt har varit så involverad i processen som han säger, men så tycks faktiskt vara fallet. Morberg i sin tur var fascinerad och mäkta imponerad över glasblåsarnas förmåga att med stor precision och kunskap förvandla hans idéer till verklighet. Kronobergs landshövding var också på plats, och hon sa sig fira denna dag särskilt mycket utifrån erfarenheten av glasbrukens hårda år i samband med finanskrisen. Dagens exempel på samarbete att inspireras utav, om man känner för det!🍷🍻 @orrefors @permorberg_official @schyffert @kostaboda #kultursamarbeten #kulturnaringsliv #morbergcollection #orrefors

6

I helgen gick @stockholmfotomaraton av stapeln, som sedan i våras är medlemmar hos oss för att få till fler och bättre samarbeten med näringslivet. Här gick starten från Råblamshovsparkens amfiteater och 350 entusiastiska fotografer gav sig iväg för ett dygns intensivt fotograferande. 📸 #stockholmfotomaraton #kultursamarbeten #kulturnaringsliv

6

Fredagsfint på kansliet, månadens nyhetsbrev utskickat, tre nya medlemmar registrerade, och äntligen lite sol utanför fönstret även här i Stockholm. Ett härligt avslut på en bra vecka! Trevlig helg önskar vi er, både medlemmar och andra! ☀️☑️ #kulturnaringsliv #kultursamarbeten #fredagsfeeling

7

Det gråa vädret i Stockholm håller i sig och vi drömmer oss därför tillbaka till betydligt färggladare dagar, som den här till exempel, när GöteborgsOperan underhöll på Swedish Arts & Business Awards i våras. 🌦🎶 #swedishartsandbusinessawards @goteborgsoperan

10

I ett genomgrått Stockholm spirar kulturen lite extra den här veckan och sprider färg och värme tack vare Stockholms Kulturfestival, och på andra sidan Sverige (i ett lika grått Göteborg, eller?) är vi säkra på att kulturen sprider minst lika mycket ljus och värme genom Göteborgs Kulturkalas. En härlig vecka! #kulturfestival16 #göteborgskulturkalas @stockholmsstad @gbg_kulturkalaset @kulturfestivalsthlm

5

Kompetensutvecklingspengar inom kulturen är sällsynta, men ack så välbehövda. Den 1 september stänger ansökan till Västsvenska Kulturfonden, som genom stöd för kompetensutveckling stimulerar kulturen i den västsvenska regionen. Ansök, säger vi! Kompetensutveckling inom områden som affärskompetens, administration och marknadsföring är värdefullt och behövs, bland annat, för att i förlängningen få till bra näringslivssamarbeten. 💪🏼 #kulturfonden #västsverige #kultursamarbeten

16

Woho! Dagens Industri skriver idag om hur kultursponsringen ökar och citerar vår vice VD Erica Smeds. Hon säger bland annat att "En trend är att företagen vill ha långsiktiga samarbeten för att stärka sina varumärken." De berättar också om samarbetet mellan våra medlemmar @swedbanksverige och @goteborgsoperan, som tillsammans vann Swedish Arts & Business Awards förra året. 👏🏼 #kultursamarbeten #kulturnaringsliv #kultursponsring

6

Idag seglar vi likt alla båtar utanför Skeppsbron iväg på semester. Kansliet håller sommarstängt under juli månad, sedan ser vi fram emot en spännande höst med intressanta seminarier, möten och samarbeten. Trevlig sommar! ☀️⛵️

6

Norska Sponsor- og Eventforeningen har tillsammans med norska Sponsor Insight gjort en prognos för den norska sponsormarknadens utveckling under 2016. Under 2015 minskade kultursponsring som enda kategori, men under 2016 förutspås utvecklingen vara desto mer positiv. Läs mer på vår hemsida! #kultursamarbeid #kultursamarbeten #kultursponsring #samarbeten #sponsring

8

Igår presenterade och deltog vi på Tysk-Svenska Handelskammarens seminarium om kultur- och näringslivssamarbeten i Sverige kontra Tyskland. Dr. Arend Oetker, en av Tysklands främsta industri- och kulturprofiler, menade att han "never ever" har ställt sig själv frågan om huruvida hans kultursatsningar ger tillräcklig avkastning eller inte. "I get much more from the artists that I support than I give them." Även Volvos tidigare VD, SEB:s samarbetsansvarige och Bonniers Konsthalls museichef deltog i seminariet. Läs mer om vad de hade att säga under "nyheter" på vår hemsida! Trevlig helg! ☀️ @bonnierskonsthall @sebfuturegenerations #kultursamarbeten #kultursponsring #kulturnaringsliv

9

Idag är vi och hälsar på befintliga och potentiellt nya medlemmar i Göteborg (som sakta men säkert återhämtar sig efter helgens Håkan-hysteri). Vi har bland annat hälsat på museet på vänster sida, ser ni vilket det är? ☀️

5

Igår bjöd Tekniska museet in till premiär av dokumentären True Intention, i vilken vi får följa industriföretaget BillerudKorsnäs, konstnären Linda Nordfors från Reflection Company och medarbetare från museet bakom kulisserna när de tillsammans skapade museets Framtidslabb Packa. Tekniska museet hoppas att samarbetet kan bana väg för andra kreativa samarbeten, och en paneldiskussion på temat gränsöverskridande samarbeten anordnades i samband med filmvisningen. Läs mer om dokumentären och vad som sas i panelen på vår hemsida, en länk finns i bio. @tekniskamuseet @reflection_company @lindanordfors #billerudkorsnäs #trueintention #kultursamarbeten

5

Morgonens baskursdeltagare packar ihop sina saker för att återvända till sina verksamheter och jobba vidare med kultur- och näringlivssamarbeten, rustade med lite ny kunskap och inspiration. 💪🏼📊 #kulturnaringsliv #kultursamarbeten

16

Repost från @alicebahkuhnke "Näringsminister Damberg menade att vi (jag) var för nära. Jag gav inte upp utan hävdade behovet av närhet." Vi stöttar helt och hållet att kulturen och näringslivet bör hålla sig nära varandra, inte minst på departementsnivå. 👏🏼 #kulturnaringsliv #kultursamarbeten

7

Idag håller vi föredrag och deltar i en paneldebatt på konferensen Kulturens roll i en föränderlig värld där deltagarna består av kommuner runt om i hela Sverige. #kultursamarbeten #kulturnaringsliv #teknologiskinstitut

17

Liljevalchs och AMF Fastigheter stod igår som slutliga vinnare av Swedish Arts & Business Awards 2016! Liljevalchs chef Mårten Castenfors tog emot priset under gårdagskvällens prisceremoni ledd av Kultur & Näringslivs vice VD Erica Smeds. #swedishartsandbusinessawards #kulturnaringsliv #kultursamarbeten @liljevalchs @urbanescapestockholm Läs mer på vår hemsida!

5

Lugnet före stormen. Snart kommer gästerna och sedan skall vinnaren koras! #swedishartsandbusinessawards

5

Ibland blir inte allt riktigt som man har tänkt sig, och man tvingas ta till kreativa lösningar. Under morgonens frukostföreläsning på Åmells konsthandel ville inte projektorn samarbeta med oss så morgonens moderator fick istället agera stativhållare till datorskärmen, men det gick ju bra det med! Per Hedström, utställningsansvarig på @nationalmuseumswe, som syns i bilden berättade glatt om museets samarbeten med näringslivet, bland annat om det med @jernhusen, och publiken fick komma närmare varandra för att se ordentligt. Mer om vad seminariet handlade om och fler bilder får ni i nästa vecka, då även prisceremonin av årets Swedish Arts & Business Awards, där bland annat Nationalmuseum och Jernhusen är nominerade, går av stapeln. Trevlig helg sålänge! 🌸

3

Nästan som en tavla. 🖼 Idag hälsar vi på hos Sjöhistoriska museet som är medlemmar genom Statens Maritima Museer. Någonting som Sjöhistoriska jobbar för är att hela tiden bli mer miljövänliga, och deras Mia Enander Lanner berättade bland annat att de nyligen blivit Green Key-certifierade 👏🏼☘ @sjohistoriska

6

Liljevalchs och AMF Fastigheter, Nationalmuseum och Jernhusen samt Wenngarn och Sisyfos AB är de tre nominerade samarbetena i årets Swedish Arts & Business Awards, tävlingen för affärsmässigt grundade kultursamarbeten. Det offentligas krav på större egenfinansiering inom kultursektorn ökar och därmed ökar också kulturens vilja att samarbeta med näringslivet, och de tre nominerade bidragen i årets tävling visar alla på att både kulturen och näringslivet kan få mycket ut av att göra det. Läs mer på vår hemsida! Prisceremoni den 3 maj i Göteborg. @liljevalchs @nationalmuseumswe @wenngarn @jernhusen #kultursamarbeten #kulturnaringsliv #swedishartsandbusinessawards

5

Sedan 1993 har vi arrangerat Sveriges största pristävling för kultursamarbeten som ett sätt att visa på goda exempel och uppmuntra till affärsmässigt grundade kultursamarbeten. Tävlingens syfte är att uppmärksamma framgångsrika samarbeten och därigenom också inspirera andra. Årets prisceremoni går av stapeln den 3 maj på Swedbank i Göteborg och DU är välkommen att komma och fira med oss. GöteborgsOperan underhåller, de nominerade presenterar sina samarbeten. Läs mer och anmäl er via vår hemsida! 💃🏻🍾 #kultursamarbeten #kulturnaringsliv #swedishartsandbusinessawards #swedbank @goteborgsoperan

8

Den 29 april bjuder vi in till frukostföreläsning på Åmells konsthandel med temat hur företag uppnår affärsnytta med konst - på kontor och i gatumiljö. Lagerkvist & Partners, Nationalmuseum, Åmells och reklambyrån Pool delar med sig av sina perspektiv och erfarenheter på området. Läs mer och anmäl dig på vår hemsida! Trevlig helg! #nationalmuseum @nationalmuseumswe #affärsnytta #konst #kulturnaringsliv #åmells

2

Fredagsfeeling deluxe i föreningen efter två bra möten såhär i slutet av veckan med två av våra kulturmedlemmar i Stockholm. Hoppas att ni också har en minst lika härlig fredag! ☀️💃🏻🎶